Sport a jazyky

SPORT

Naší velkou snahou je vést děti ke zdravému životnímu stylu a hlavně sportu. Naše školka je zařazena v několika zajímavých sportovních projektech a hlavním sportovním odvětvím v naší školce je plavání a  všeobecná pohybová příprava dětí předškolního věku, zaměřená na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Podporujeme  děti štíhlé, s nadváhou i obézní, talentované i netalentované důležité je, aby se hýbaly. Máme vypracované ke každému sportu koncepce.

Plavání:

Děti v naší školce chodí 2x týdně plavat. Plavecký výcvik probíhá v areálu školky a je řízen vyškolenými instruktorkami plavání s certifikací MŠMT. Výcvik probíhá v dopoledních hodinách v rámci tělesné výchovy. Děti se ve vodním prostředí krásně uvolní , protáhnou si veškeré svaly a také posílí svalstvo a naučí se základním plaveckým dovednostem. V letních měsících chodíme s dětmi plavat i odpoledne.

Všeobecná pohybová příprava:

Děti se naučí:

• ovládat své tělo
  • správně běhat
  • udělat kotrmelec
  • skákat, padat
  • nebát se míče
  • základ pro celoživotní pozitivní vztah k pohybu, sportu a aktivnímu trávení volného času

JAZYKY

Tak jako je důležité v dnešní době podporovat u dětí výuku cizích jazyků, tak by ale měly děti zvládat v první řadě svůj jazyk mateřský. U běžných poruch a vad řeči dětí je optimálním věkem pro nápravu předškolní věk. Nejčastějšími poruchami jsou chybná výslovnost hlásek L, R, Ř a sykavek. Dítě v předškolním věku je již schopno se soustavně učit. Nervový systém dítěte je již dostatečně zralý pro ovládání tak složitého aparátu, jakým jsou naše mluvidla. Předškolní věk je doba, kterou bychom rozhodně neměli promeškat k nápravě vad či nedostatků v řeči dítěte. Dítě bude poté dobře připraveno na vstup do základní školy.

Logopedické prevence:

Ve spolupráci s klinickým logopedem, pořádáme logopedickou poradnu. Logoped nejdříve u dětí provede vstupní depistáž a poté s dětmi dále pracuje v rámci logopedické prevence. Pedagogové  na základě výsledků vyšetření dítěte a po konzultaci s logopedem  zařazují  jazykové chvilky s jednotlivými dětmi, ve kterých trénují cviky, jež mají pomoci odstranit nesprávnou výslovnost dítěte. V naší školce máme akreditované logopedické asistenty s certifikací MŠMT.

Do výcviku jsou začleněny následující aktivity:

• dechové cvičení, cvičení polohování a hybnosti jazyka, cvičení mimických svalů, artikulace rtů, cvičení na uvolňování mluvidel, procvičování jednotlivých hlásek za použití obrázků, pexesa, domina, popis obrázků, samostatné vyprávění, recitace říkadel a jednoduchých básní.

Do logopedické prevence začleňujeme i rodiče, kteří mají k dispozici možnost konzultace s logopedem.

Anglický jazyk:

Především je třeba říci, že aktivity s osvojováním cizího jazyka nejsou pro děti zátěží, ale lákavou hrou. Poskytujeme dětem široké spektrum smyslových zážitků, které  vytvářejí přirozené prostředí, ve kterém si malé děti osvojují anglický přízvuk, cvičí svá první slova a utvářejí slovní zásobu. Děti se učí v naší školce anglický jazyk především hrou , poslechem hudby, skrze pohyb a zábavu. Anglický jazyk se učí děti denně a dvakrát týdně s rodilým mluvčím.